ZŠ a MŠ Zdiby nabízí volná pracovní místa:

Mateřská škola hledá učitelku, nabídky a dotazy adresujte na e-mail:alena.baxova@skolazdiby.cz

Pověřenec pro ochranu osobních údajů

Hana Kulhánková

CCA Group a.s.
hotline@cca.cz

Tel.: 378 229 455, 378 229 441

Prohlášení o přístupnosti


Základní škola a Mateřská škola Zdiby, příspěvková organizace

U Školy 48
250 66 Zdiby
Tel/Fax: +420 284 890 704
E-mail:info@skolazdiby.cz

Najdete nás tady

Galerie

Záběry z dronuZákladní škola

 

Školní rok 2022/2023

Žáci 4. B a 5. A byli v divadle Minor na představení Hamletek

Otevřít či neotevřít? To byla jedna z otázek, které provázely 4. B a 5. A během divadelní hry Hamletek v divadle Minor.

Celým příběhem nás provázel Kuba, kterému se přezdívá Hamletek, protože, když se narodil, hrál jeho táta Hamleta v Národním divadle. A pak jednoho dne táta zmizel a máma přišla s tím, že se budou stěhovat k babičce do Radotína. Kuba se s těmito změnami vyrovnal po svém - zamkl se v pokoji a odmítal vyjít ven. A takto začal příběh, díky kterému jsme zjistili, že každé vyprávění má dvě strany.

Během celého představení jsme byli napnutí, jak to nakonec vše dopadne. Pomyslnou třešničkou na dortu byla návštěva galerie Minoru, ve které jsme si mohli i zadovádět

A pokud vás trápí otázka: Jít či nejít? Za nás je odpověď rozhodně jít.

Školní projekt - TÝDEN BEZE ZBYTKŮ

V týdnu od 3. - 7. 10. jsme ve škole vyhlásili akci NEPLÝTVEJ JÍDLEM.

Během tohoto týdne si paní učitelky s žáky povídaly mimo jiné o tom, jak důležité je neplýtvat jídlem. Chtěli jsme, aby si děti uvědomily, jak dlouhá je cesta, než se jídlo dostane na náš stůl, kolik lidí se na jeho získání a zpracování podílí. Jídlo by se nemělo brát jako samozřejmost, ale trochu jako dar.

Paní hospodářka připravila jídelní lístek ze samých známých a nejvíce oblíbených jídel, aby dojídání podpořila. (V jídelníčku byla jídla vybraná na základě ankety o nejoblíbenější pokrm proběhlé mezi dětmi v loňském školním roce.)

Výběr se podařil, zbytků bylo cca o 100 l méně než v jiných týdnech. Rozhodně to však neznamenalo, že by musely všechny děti všechno sníst. Tento projekt měl úspěch. Děti si chodily přidávat a dokonce některé, co jindy pokrm téměř ani neochutnají, odnášely prázdné talíře.

O 1. místo se v této akci podělily buchtičky se šodó a Hotdog. Další místo shodně obsadilo kuře na kari, plněné bramborové knedlíky a rajská omáčka.

Jestliže i v následujících dnech a týdnech zůstane v koši méně potravin, akce splnila svůj účel. NEZAPOMÍNEJME!"

Exkurze v Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR

Dne 3. listopadu 2022 páťáci navštívili Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR.www.irsm.cas.cz

Dozvěděli se něco o kostech, kloubních náhradách, zkoumali viskozitu medu, vlhkost kakaa a vyráběli cukrovou vatu. Zjišťovali, jak užitečně využít různé odpady. Třídili materiál a čistili vodu aktivním uhlíkem. Zkoušeli pevnost materiálu. Celý den jsme zvědavě nakukovali vědcům přes rameno.

Na závěr se dozvěděli něco o seismologii a geologii. Pak už nás čekala jen závrať z výšky, naštěstí to bylo létání s dronem. :-)

Po stopách podivínského vladaře - vlastivědná procházka - Rudolf II.

V pátek se naše třída (4. B) společně s páťáky (5. B) vydala do Prahy, kde jsme měli objednanou vlastivědnou procházku. Jak to vlastně probíhalo?

Naším výchozím bodem bylo Staroměstské náměstí, kde jsme se sešli s úžasnou paní lektorkou Petřinovou a společně jsme se vydali po stopách Rudolfa II. Putovali jsme přes Staroměstské náměstí do Židovského města, na Malou Stranu, a nakonec jsme se přes Nerudovu ulici vyškrábali až k Pražskému hradu, kde jsme naše vlastivědné povídání ukončili.

Dozvěděli jsme se spoustu informací ohledně Rudolfova života a prohlédli jsme si zajímavá místa, se kterými je jeho osoba spojena. Pak už nám jen zbývalo se vrátit zpátky do školy, což se nám, i přes strastiplnou cestu hromadnou dopravou, povedlo.

Tereza Junová

Badatelská matematikaDivadelní bojovka aneb dopoledne pod dohledem Veřejné bezpečnosti

Poslední zářijový den se žáci 4.B vydali na Chodov, kde se překročením brány do Chodovské tvrze přenesli o téměř padesát pět let do minulosti. A tak jsme si během dopoledne mohli vyzkoušet, jaké by to bylo vyrůstat v okupačním roce 1968.

V průběhu divadelní bojovky jsme se seznámili s Janem Palachem, s dokumentem Dva tisíce slov, rozhýbali svá těla na Spartakiádě, vysvobodili z trezoru několik filmů, zahráli si na elektrickou kytaru a utekli před příslušníky VB. Ačkoliv se nám divadelní bojovka líbila a dozvěděli jsme se spousty zajímavých informací, byli jsme rádi, když jsme opět překročili bránu Chodovské tvrzi a vrátili jsme se zpátky do roku 2022. Třešničkou na dortu pak byla jízda metrem, pro některé to byla úplně první jízda.

Tereza Junová

Kokořínsko

V úterý 13. září podnikly třídy 2. A a 2. B výlet na Kokořínsko. Děti ušly zhruba 7 km. Nejvíc si asi z cesty zapamatují Kokořínské pokličky, protože k nim musely vystoupat cca po 320 schodech.

Školní rok 2021/2022

Zá-to-pek!

13. ledna se i přes nepříliš příznivou covidovou situaci podařilo třídám 3.B, 4.A a 4.B vyjet na představení do divadla Minor.

Zážitek byl pro děti umocněný faktem, že režisérem hry z roku 2019 Zá-to-pek, je osoba, kterou mohou kdykoliv ve Zdibech potkat na ulici. Je to Jan Jirků, známý filmový a divadelní režisér a také držitel ocenění Zlatá stuha za svou knihu Táta a princezna Rozárka.

Po příchodu do divadla jsme si nejdříve zařádili v Galerii Minor, kde si všichni mohou protáhnout tělo nebo prohlédnout interaktivní výstavu Les aneb dobrodružství nečeká. Následně jsme se uvelebili ke svačině v galerii Ponorka – kde vždy probíhá nějaká zajímavá výstava a v televizi Minor běží krátké animované filmy studentů filmových škol z celé ČR.

Většinu přestávky děti strávily ve Světovém bufetu, kde nabízí roztodivné nápoje a pochutiny z různých koutů světa i naší vlasti (například oblíbené bonbony Bon -pari z Paříže!)

Samotná hra Zá-to-pek! děti velmi zaujala, během představení se nechaly vtáhnout do děje a celý životní příběh tohoto sportovního velikána prožívaly s ním. Fandily při závodech, tajily dech při napínavých scénách a na konci představení odměnily herce dlouhotrvajícím potleskem.

Původně jsme měli po představení navštívit ještě zážitkovou vzdělávací dílnu… a tak jsem běžel. Bohužel se to nepodařilo, a běháme leda tak při tělocviku v místní sokolovně. Ale divadelní prožitek jsme nechali v dětech doznít ve škole při výtvarné výchově. Vznikly moc zajímavé koláže a plakáty.

V PRVNÍCH TŘÍDÁCH SE PASOVALO NA PÍSAŘE

Naši prvňáci se za půl roku ve škole naučili mnoho věcí. Je malý zázrak sledovat, jak z neohrabané ručky se stává šikovná, která umí úhledně napsat tužkou slova do poměrně úzkých řádků.

V tomto okamžiku nastává velké zlom. Z žáčka se stává PÍSAŘ, který má dovoleno používat na psaní psací pero, kterým lehce bez tlačení klouže po papíru.

Přechod z tužky na pero je velká událost. Doprovází ji zkouška způsobilosti. Prvňáci plnili několik úkolů. Skládali z písmen slova, přečetli a napsali krátkou větu. Během zkoušky je doprovázeli naši páťáci, nejstarší žáci školy. Našim prvňáčkům se podařilo zkouškou projít hned napoprvé.

Proto jim tímto ještě jednou gratulujeme

I. Jačková + L. Mikovcová

Sázení ibišku

Žáci z prvních tříd si vysadili ibišek jako památku na vstup do školy. Uvidí se, kdo bude lépe prospívat a růst. Zatím mají děti před ibiškem notný náskok.

Zážitkově-vzdělávací program - Mít tak pejska

Zážitkově vzdělávací program Mít tak pejska byl zaměřen na setkání dětí se dvěma pejsky, Vendy a Lily, a povídání o všem, co taková výchova a starost o psy obnáší.

Moc zajímavé bylo vyprávění o psí řeči a mimice. Zábavná byla pro děti i ukázka psí poslušnosti. Určitě si děti při pozorování uvědomily, jak těžké je pejska pokynům a povelům naučit a jak důležité je dávat povely pejskům správně a srozumitelně. Venčení psích kamarádek bylo zážitkem hlavně pro děti, které si pejska přejí a možná to pro mnoho z nich byla i první zkušenost - mít pejska na vodítku a vyvenčit ho, nakrmit ho. Aktivita zaměřená na uvědomování si hodnoty peněz a investice do péče o pejska byla také velmi cenná.

Děkujeme za tak milý a hezký program. 4.B

Třída 2.A v září prožívala téma Moře

Školní rok 2020/2021

Březen

Zábavná svačina

Nyní trávíme doma více času. Pojďme si udělat svačinku zábavnější.
Inspiraci vám posílá 4. A.

Únor

Ve školní družině tvořily žáci z 2. A škrabošky.

Žáci prvních a druhých tříd se vrátili 18. listopadu opět do školy. Děti z 2. B a dalších tříd se postaraly o srdíčkovou výzdobu školních vrat.

Návštěva místní knihovny.

V pátek 4. září celá třída 2. B jsme se setkali s paní knihovnicí paní Jandovskou v naší zdibské knihovně. Prohlédli jsme si oddělení knih pro děti, seznámili jsme se s aktuálními knihami na trhu a poslechli čtení z knihy „Pohoršovna“ od Daniely Fischerové. Na závěr děti dostaly milý dáreček v podobě záložky do knihy.

Školní rok 2019/2020

Duben

22. dubna oslavujeme Mezinárodní Den ZeměTvoření žáků z 2. B na téma Ptačí cvrlikání a Velikonoční kraslice.Březen

Děti z 1. B v době domácí výuky tvořily rostliny a živočichy, které najdou na zahradě. Některé děti se věnovaly volné tvorbě.Únor

Kurz 1. pomoci

Během měsíce ledna a února proběhl ve všech třídách ZŠ velmi zdařilý Kurz 1. pomoci pod vedením zkušených lektorek. Děti se teoreticky a především důkladně prakticky seznámily s tím, jak mohou pomoci druhému při různých zdravotních nesnázích, potížích a úrazech.Poslední únorový pátek probíhal ve druhých třídách Čtenářský den

Čtenářský den v 2. A a 2. B měl za cíl hravou formou seznámit žáky se čtenářskými dílnami a podpořit chuť ke čtenářství ve třídě. V dílnách čtení, které budou následovat, budou žáci pravidelně číst souvislé beletristické texty, přemýšlet, hovořit a psát o nich. Zároveň se zúčastníme Noci s Andersenem a navštívíme místní knihovnu.

Renata PodzimkováDěti si v kroužku KND hráli na kriminalisty a hledali daktyloskopické stopy.Pestrý týden v naší škole.

Poslední únorový týden jsme si ve škole společně zpestřili svým oblečením. V pondělí jsme všichni přišli v proužcích. Můžete si prohlédnout fotografie dětí všech devíti tříd. V úterý jsme měli kravaty, ve středu puntíky, ve čtvrtek klobouky a v pátek šátky nebo šály. Dětem tak veseleji utíkal týden před jarními prázdninami, na které se všichni už moc těší.

LedenKlub nadaných dětí (KND) - Návštěva na UFCH - workshop "Víš, co jíš".

V rámci navázané spolupráce mezi základní školou Zdiby a Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovského navštívil Klub nadaných dětí v lednu Edu učebnu v Praze 8 a zúčastnil se workshopu "Víš, co jíš". Žáci si připravovali roztoky různých vzorků potravin a na nich prováděli důkazy přítomnosti bílkovin a cukrů. Děti experimenty moc bavily a těšíme se na další, které čekají na jaře žáky 4. a 5. tříd. <>Pavlína ChalupskáŽáci naší školy jezdí bruslit na kluziště v Praze 8, protože rybník ve Zdibech, přestože je leden, je zatím bez ledu.

Prosinec

,,FŮŮŮJ TA JE HNUSNÁ ,, vykřikly děti, když uviděly poprvé obrovskou tropickou mnohonožku. ,,COPAK SI ASI POMYSLÍ TA MNOHONOŽKA, KDYŽ SE PODÍVÁ NA VÁS ,, pousměje se paní učitelka.

Zookoutek totiž navštívily děti z 1.B. Dověděly se, jaká všechna zvířátka ve škole bydlí a něco málo o nich samotných. Například o jejich evolučním vývoji tzn. velké tajemství bezobratlých o tom, že nemají kosti. Že želva má páteř, ačkoliv by její funkci mohl částečně nahradit krunýř. Další údiv způsobilo zjištění, že největší pochoutkou naší agamy vousaté je larva potemníka brazilského, kterého sama agama snědla před očima všech dětí. Potkan také šokoval ,,slupnutím,, larvy potemníka moučného na posezení.

Obdobnou návštěvu absolvovaly i děti z 1.A. Návštěva prvňáčků v zookoutku však nebyla zdaleka první ani poslední. I letos probíhají chovatelské hodinky v rámci výuky prvouky, kde děti nakouknou do tajů chovu vybraných zvířátek. Děti zároveň mají možnost se od 2. ročníku přihlásit do chovatelského kroužku, jehož zápis bude spuštěn na začátku školního roku 2020/2021.

Mgr. Tereza Korbélyi

Listopad

Žáci z 5. třídy byli společně s dětmi z MŠ v sokolovně
Ve středu 13. listopadu se děti...

Říjen

Děti z 1. A a z 1. B byly 18. října v divadle MINOR na představení Koukej, svět!

Výlet do botanické zahrady.
Podzimní páteční dopoledne navštívila třída.....
Třída 1. B na procházce v okolí školy a u pomníku před školou.


V pátek 11. 10. 2019 byli na výletě na Milešovce žáci ze třídy 4. B a z 5. třídy.


Zážitky z výletu na hrad Bezděz - slohová práce a kresba žákyně ze 4. B.

Návštěva dětí z 1. B ve třídě 2. A - prvňáčci se byli podívat u starších kamarádů na jejich výstavu robotů.

Ve středu 2. října jeli na výlet na hrad Bezděz žáci třetích a čtvrtých tříd.

Pracovní činnosti v 1. B na téma: Vzpomínky na léto. 🙂

Rok 2019

Červen

Třídy 1. A a 1. B na výletě v Ledčicích

Děti obou prvních tříd se vypravily na školní výlet pod horu Říp, přesněji do History parku v Ledčicích.

Prohlídka Národního divadla

V pondělí 17. června byli žáci z páté třídy na prohlídce Národního divadla.

Stanování

Minulý týden si děti z 2. A a 3. A užily jednu společnou noc při stanování na zahradě mateřské školy.

Pozdrav od dětí z turistického kurzu na Benecku

Květen

Jezděte více vlakem

Obě druhé třídy ze základní školy vyrazily 29. 5. na "cestu kolem světa" několika dopravními prostředky.

Líbeznická Bublina

V pátek 24. května se 6 dětí z naší školy zúčastnilo recitačního setkání nazvaného Líbeznická Bublina.

Návštěva v divadle MINOR

Ve čtvrtek 23. 5. byla čtvrtá a pátá třída v divadle MINOR na představení GAME

Zdibské zvony 12. 5. 2019

V neděli 12. 5. zazpívaly pěvecké sbory novým zvonům sv. Anně a sv. Heleně při jejich vysvěcení.

Soutěž Come and Show

Naši žáci i letos navázali na úspěchy v soutěži Come and Show.

Březen

Výlet do ZOO

Ve středu 27. března navštívilo 35 dětí z druhé až páté třídy Zoologickou zahradu v Praze.

DEN VODY

V pátek 22. března si celá naše škola připomněla DEN VODY. Všichni jsme ten den přišli v modrém oblečení.

ZPÍVÁME PRO UNICEF

Ve středu 20. března se v kostele sv. Václava v Bohnicích uskutečnil koncert.

Únor

Hravé tvoření

Návrhy masek na MASOPUST ve třídě 2. B.

Bobování

Únor bílý, pole sílí. A sílí též náš organismus při bobování.

Leden

Muzeum smyslů- exkurze 25.1.2019

Bruslení

Využíváme toho, že venku konečně mrzne a skoro všechny třídy chodí bruslit.